— Módszertanunk —

Tapasztalati Tanulás

A tapasztalati tanulás alapú személyiségfejlesztő programok központi elemei olyan aktív tevékenységek, melyek során a résztvevők valamilyen - nem mindennapi - együttműködést igénylő cselekvési helyzetbe kerülnek, játékos, ám ugyanakkor kihívást jelentő feladatok formájában, majd pedig a feladat végrehajtása után, a trénerek segítségével visszatekintenek arra, hogy:

  • mi történt velük a feladat végrehajtása közben,
  • hogyan érezték magukat,
  • milyen felismeréseik születtek,
  • s ezeknek milyen hatása lehet a mindennapi életükre.

Ezeknek a gyakorlatoknak nagyon látványos, szinte azonnali személyiségformáló hatásuk van, hiszen a résztvevők rögtön a saját bőrükön észlelik a változást a megszerzett új tapasztalataik révén.

Önismeret - Miért éppen a természetben?

A megszokott, hétköznapi életünkben folyamatosan ingerek érnek, ugyanazokat a szerepeinket játsszuk, ugyanazokat a köröket futjuk, és gyakran pótcselekvésekbe - információk, hírek, szolgáltatások mértéktelen fogyasztásába,  kapcsolatok kergetésébe - menekülve igyekszünk leplezni a bennünk kavargó káoszt - vagy épp a sajgó ürességet.

A természet gyógyító hatásáról rengeteget hallhattunk, olvashattunk, számos kutatás támasztja alá a szabadban töltött idő jótékony hatásait. Nemcsak fizikai, de lelki és szellemi egészségünk megőrzése érdekében is szükségünk van arra, hogy kapcsolódjunk a természethez.


Mit jelent mindez egy kalandtúra során?

A vadonban megszűnik a külvilág zaja

Azáltal, hogy kilépünk a megszokott élethelyzetünkből, lekapcsolódunk a virtuális csatornáinkról, lehetőséget teremtünk arra, hogy osztatlan figyelemben részesítsük saját belső világunkat. A természet csendjében a gondolatok letisztulnak, elcsendesednek. Újra hallhatóvá válik a belső hangunk.


A vadonban töltött idő növelheti a fizikai erőnlétet és önbizalmat

A hátizsákkal való hosszabb gyaloglások, valamint az olyan feladatok, mint a tűzifa összegyűjtése, a hálóhelyek felállítása, mind-mind növelik az erőnlétet. A kihívásokkal teli feladatok leküzdése, saját erőforrásaink felfedezése, a másoknak nyújtott támogatás pozitív irányban befolyásolhatják az énképet és növelhetik az önbizalmat és a rezilienciát.


Mindfulness és tetteink következményeinek felismerése

A természeti elemek kiszámíthatatlansága a jelen pillanat mélyebb megélésébe, fizikai- szellemi-lelki bevonódás állapotába von be minket. Tetteink jól látható, érzékelhető következményekkel járnak - pl. ha hanyagul állítjuk fel az éjszakai alvóhelyünket, egy vihar esetén könnyen bőrig ázhatunk -, és ezáltal a cselekedeteink és azok konzekvenciái közti kapcsolat felismerhetőbbé válik számunkra.


Jobban rálátunk a csoportban betöltött szerepeinkre

A vadonban töltött idő a kölcsönös egymásra utaltságunkat is kézzelfoghatóbbá teszi. Egy tűz megrakása, a táborhely kiválasztása, felállítása, a vacsora elkészítése nem egyszemélyes feladat. A közös munkavégzés, egymás támogatása a kihívást jelentő feladatok során rávilágíthat a csoportban betöltött szokásos - és új - szerepeinkre. A biztonságos, támogató környezetben megtapasztalhatjuk, hogyan működhetünk másképp bizonyos szituációkban. A folyamat fontos része az élmények megosztása és feldolgozása, a reflexió.


— Leave No Trace - Ne hagyj nyomot magad után — 

Alapelveink a természetben való munka során

Az LNT ("Ne hagyj nyomot magad után") egy olyan kezdeményezés, melyet az amerikai Leave No Trace Center for Outdoor Ethics nonprofit szervezet indított útjára oktatási céllal. A kezdeményezés által megfogalmazott 7 alapelv azóta világszerte ismertté és elfogadottá vált, mivel jó útmutatót ad ahhoz, hogyan tudjuk élvezni a természetben való kintlétet az arra való minél kisebb ráhatással. 

Az alapelvek a következők:

1. Tervezz előre és mindig alaposan készülj fel!

  • A túra előtt készülj fel, ismerd meg a területet, tudd meg, mire számíthatsz. Tisztázd le magadban az elvárásaidat, céljaidat. Amiket érdemes végiggondolni: a terület népszerűsége, látogatottsága; a terep- illetve időjárási viszonyok; a vadvilággal kapcsolatos információk; a túraútvonalak; valamint a hatályos szabályozások, rendelkezések. Ezek az információk segíteni fognak az útvonal, ruházat, felszerelés, élelem és folyadék megtervezésében.

2. Túrázz és kempingezz kijelölt, vagy már korábban kialakított helyeken!

  • Bárhol túrázol, elsősorban érdemes olyan helyet választani bivaképítésre (táborverésre), ami ellenáll a behatásoknak, például kitaposott ösvények, kiépített sátorhelyek, lapos sziklafelület, homok, hó, fenyőtűavar, vagy száraz fű. Ezeken a területeken tábort verve nem növeled a növényvilágra tett ráhatást. A eredeti ösvény elhagyása károsítja a növényvilágot, keményre döngöli a földet, több ösvényt eredményez, így növeli az emberek által negatívan befolyásolt terület méretét.
  • Mindig táborozz messzebb a vízforrástól és az ösvénytől minimum 70-80 lépésnyire. Félreeső, eldugottabb természeti közegekben törekedj a minél elszórtabb területhasználatra: kissé szóródjatok szét a társaiddal táborveréskor, és ne egymás ösvényén járjatok! Így a növényvilág könnyebben felépül a kisebb használattól. Ha olyan helyen jársz, ahol már megkezdődött a leépülés, azt kerüld el, ne károsítsd tovább a területet! Lehet, hogy pont ezáltal tud még visszafordulni a folyamat.

3. Gyűjtsd össze és vidd el, vagy ártalmatlanítsd a hulladékodat!

  • Amit beviszel, azt vidd is ki! - a szemétnek nincs helye a természetben. Mind az étel jellegű (ételmaradék), mind a nem élelmiszer jellegű szemetet magaddal kellene vinned. Az ételmaradékot a természetben való főzés és étkezések gondos előkészületével és minél pontosabb számolással tudod minimalizálni. Az ételmaradék tűzre dobása vagy elásása nem megfelelő hulladékkezelés! Előbbinél a tűz sokszor nem elég forró, hogy teljesen elégjen a maradék, az utóbbinál pedig a kíváncsi állatok nagy eséllyel kiássák az eltemetett hulladékot.
  • Gyakorold a megfelelő higiéniát! - Kétféle olyan hulladékunk keletkezik, amit nem tudunk kiszállítani: az emberi ürülék és a főzés-mosogatás által keletkezett szennyvíz. Ezekre három fő szabály érvényes:
    1. Kerüld el a vízforrások beszennyezését! (Ne öntsd bele a piszkos vizet, és ne annak a közelébe építs latrinát!)
    2. Akadályozd meg ezeknek a hulladékoknak emberrel, állattal és rovarokkal való érintkezését!
    3. Minél jobban segítsd elő ezek lebomlását!
  • A latrina-építés az emberi hulladék kezelésének bevált módja. A WC-papírt gyűjtsd össze, és szállítsd magaddal! A WC-papír elégetése nem javasolt a tűzkezelés veszélyessége miatt (nehogy kontrollálhatatlanná váljon a tűz). Másrészt, ha nem szállítod el magaddal, inkább ásd el, mint hogy a felszínen hagyd, mert ott egyrészt vizuálisan kiábrándító más kirándulók számára, a szaga odavonzza az állatokat, valamint nehezebben is bomlik le, mint a földben. 
  • A főzés-mosogatás után maradt szennyvízből szedd ki az ételmaradékokat, csomagold el a többi ételmaradékkal, amiket magaddal szállítasz. A fennmaradó folyadékot öntsd szét minél szélesebb területen a tábortól és vízforrástól távol! Ahol medvék is élnek az országban, ott a szennyvizet egy kiásott gödörbe öntsd, majd fedd be a kiásott földdel, vagy ha gyorsan folyó, nagy mennyiségű mozgó víz (nagyobb patak, folyó) van a közelben, öntsd bele a szennyvizet. Ez minimalizálja az ételszagokat, így kevésbé vonzza oda az állatokat, viszont behatást jelent a természetre.

4. Hagyd ott, amit a természetben találsz!

  • Mindannyiunk felelőssége, hogy megőrizzük természetünk adottságait a jövő generációk számára. Engedd meg, hogy az utánad ott járók felfedezhessék az érintetlenül hagyott szépségeket, különlegességeket!

5. Minimalizáld a tábortűz behatásait!

  • Az LNT ajánlásai a következők: fontold meg a gázfőző használatát; legyél tudatában az éppen aktuális rendeleteknek, tűzgyújtási szabályzásoknak, valamint az időjárási viszonyoknak; határozd meg, hogy az adott hely alkalmas-e tűzgyújtásra; használj kizárólag élettelen, leesett fadarabokat; takarítsd el magad után a tűzrakás maradványait, hogy minél kevesebb nyom maradjon.

6. Tiszteld a vadvilágot!

  • Különféle behatásokat okozunk az adott helyen élő vadállatoknak, például élőhely-változtatásra kényszerítjük őket, megzavarjuk a természetes életmódjukat, viselkedésüket. Ezek a hatások lehetséges, hogy csökkentik az állatok egészségét, növelik a halálozást, módosítják a populáció összetételét. Az embereket elkerülő állatoknak - az élőhelyükről eltávolodva - lehet, hogy nem jut megfelelő táplálék, hajlék. Valamint, ha a látogatók etetik őket, esetleg természetellenes módon kezdik keresni a látogatók által járt helyeket, így sebezhetővé válnak a rájuk vadászó ragadozók számára.
  • Az ajánlás tehát: igyekezz a legkisebb hatást gyakorolni rájuk! Ha meglátod őket, ne csalogasd oda, ne zavard meg a tevékenységét, ne etesd!

7. Tiszteld a többi látogatót!

  • Egy hely népszerűségének növekedésével nő a zsúfoltság, a nézeteltérések, a zaj. Ezek negatívan befolyásolják a kikapcsolódás minőségét. Ezek kiküszöbölése érdekében táborozz le távolabb az ösvényektől, maradj látókörön kívül! Csökkentsd a hangerőt! Utazz kevésbé népszerű időszakokban, hogy elkerüld a tömeget!
Copyright © 2018 Magyar Tapasztalati Tanulás Alapítvány
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el